Pogoda sezonowa

Prognoza sezonowa od kwietnia do sierpnia 2012 roku

Prognoza sezonowa powstaje na podstawie skomplikowanych korelacji w obserwacjach odchyleń od normy temperatury wód Atlantyku, wpływie anomalii El Niño i La Niña na ziemski klimat, tendencji rozwoju sytuacji atmosferycznej względem miesięcy minionych, charakterystyki oraz porównań stanu pogody względem południowej półkuli naszej planety, a także anomalii pogodowych mających miejsce na całej Ziemi. Pamiętajmy jednak, że prognozy sezonowe mają charakter orientacyjny, dlatego też nie są szczegółowe.

 

Maj bardzo gorący i suchy

Niewykluczone, że już w maju nadejdą pierwsze upały. Największe ich prawdopodobieństwo mieć będzie miejsce w województwach wschodnich i południowych naszego kraju. Występuje duże prawdopodobieństwo ekstremalnie ciepłego maja, jednego z najcieplejszych w historii. W maju będzie sucho i słonecznie. Powrót suszy po zimowej przerwie, tym razem znacznie dotkliwiej da się we znaki wegetacji roślin.

 

Czerwiec upalny i suchy

Czerwiec będzie bardzo gorący i upalny. Będziemy mieć mnóstwo słonecznych i suchych dni. Jednym słowem prawdziwe lato, które rozpocznie się pod względem termicznych wcześniej niż według normy wieloletniej.

 

Lipiec i sierpień upalne i suche

To będzie upalne, suche i słoneczne lato. Posucha może się okazać niekorzystna dla rolników, sadowników i działkowców. Ostatnio suszę przed znaczną część lata mieliśmy w 2006 roku, zaś całoletnią w 1992 roku. W obu przypadkach jeden z miesięcy był rekordowo ciepły. W tym roku może być podobnie.

 

Wrzesień ciepły i słoneczny

Wraz z końcem wakacji nie skończy się piękna pogoda. Wrzesień nadal będzie przynosić pogodne niebo, niewiele opadów i wysoką temperaturę. Mamy w tym roku szansę na przedłużenie lata i tym samym późniejszą niż zwykle jesień, której tak nie lubimy.